מסילות מיניאטוריות

מסילה מיניאטורית היא למעשה סוג של מיסב כדורים ליניארי. היא מורכבת ממסילה בעלת שני מסלולים מושחזים, עליה יכולים לנוע רוכב אחד או יותר עם מהלך בלתי מוגבל. הרוכבים עשויים מפלדה פחמנית איכותית מוקשחת ומעברי מחזור הכדורים בהם מושחזים על מנת לספק דיוק מקסימלי. הן על גבי המסילה והן על גבי הרוכב מצויים חורים באוגנים (flanges) עבור הרכבה ישירה של רכיבי מכונה אל המסילה. מסילות מיניאטוריות עשויות להידמות לזוג מסבים כדוריים במגע זוויתי בסידור של גב אל גב, והן זמינות בדרגות העמסה תחילית שונות כתלות ביישום המסוים הנדרש.

 

miniature rail guides

שימוש במסילה לינארית מאפשרת למתכנן המכאני לקבל דיוק צירי גבוה במיוחד, עד לרמה של כעשרה מיקרון לאורך מהלך של 300 מ"מ. דיוק זה יישמר לאורך כל חיי המסילה והרוכב, גם לאחר מאות אלפי מהלים (ואף למעלה מכך).
בשימוש במסילה לינארית אתה יכול לשכוח מבעיות של חזרתיות (repeatability), שכן הדיוק ואלמנט ביטול הרתע (backlash free) מובטחים לאורך כל חיי המוצר, הודות לטכנולוגיית הייצור הייחודית שלו.
טמפרטורת ההפעלה הנורמאלית עבור מסילות ליניאריות הינה בין מינוס 20˚C לפלוס 80˚C והיא מוכתבת ע"י חומרי הרוכב והאטם. טמפרטורות גבוהות ונמוכות יותר יכולות להיסבל לתקופות קצרות.
חיכוך במסילה ליניארית תלוי במספר גורמים: סוג וגודל הרוכב, מהירות ההפעלה, איכות חומר הסיכה והכמות בה נעשה שימוש וכמובן – העמסה תחילית (preload) של הרוכב. התנגדות הריצה המצטברת של מסבים ליניאריים כדוריים מורכבת מחיכוך הגלגול וההחלקה באזור המגע של האלמנטים המתגלגלים, חיכוך בנקודות של מגע החלקה בין האלמנטים המתגלגלים לכלוב גם במשטחי ההנחיה של אזור חזרת הכדור, חיכוך בתוך חומר סיכה וחיכוך מהאטמים במקרה של מסבים אטומים.

מקדמי החיכוך למסילות ליניאריות מגורזות נמצאים בין =0.003μ ל- =0.005μ. הערכים הנמוכים יותר מתאימים לתנאים של העמסה תחילית מקסימלית והערכים הגבוהים יותר להעמסה תחילית קלה או ללא העמסה תחילית כלל.

מסילות לינאריות אלו נבדלות מהמסילות הסטנדרטיות בכך שכאן ישנם רק שני מסלולים (אחד בכל צד) בין הרוכב למסילה, בשעה שבמסילה לינארית סטנדרטית קיימים ארבעה מסלולים שכאלו (שניים בכל צד). כמובן שמסילה לינארית בעלת שני מסלולים יכולה לשאת עומס מופחת מזה של מסילה בעלת ארבעה מסלולים, אולם יתרונה הוא בכך שהיא קומפקטית יותר ומאפשרת שימוש בתנאי גיאומטריה שלא היו מאפשרים שימוש במסילה סטנדרטית.
ככלל, המסילות מסופקות כשהן עשויות מפלדה פחמנית אשר עברה תהליך של הקשיה עד לכדי כ- 60 רוקוול סי. במידת הצורך, ניתן לספק מסילות מיניאטוריות גם מפלדות אל חלד או בעלות ציפויים מיוחדים המתאימים לתנאי הסביבה הנדרשים על ידי המתכנן המכאני.

מחפש את המסילה המיניאטורית הנכונה (מידה, עומס, דיוק)?

אנשים שנכנסו לעמוד זה התעניינו גם במוצרים אלה